Previous Recipients

Year Recipient(s)
1987 Karen Huffman,
Behavioral Sciences
1988 Gary Alderson, Life Sciences
1989 Nancy Galli, Family & Consumer Sciences
1990 Michael Newbrough,
Social Sciences
1991 Steve McDonald, English
1992 Michael Lockett, Behavioral Sciences
1993 Chris Johnson, Social Sciences
1994 Charles Ingham, English
1995 Andrea Bell, English
1996 Kevin Barrett, Public Safety Programs
Melba Kooyman, Nursing
1997 Al Trujillo, Earth Sciences
1998 Morgan Peterson, Public Safety Programs
1999 Lise Flocken, Mathematics (adjunct)
Carla Thomson, Reading (adjunct)
Mark Whitney, Child Development (full-time)
2000 Craig Bingley, History (adjunct)
Robert Sterken,
Political Science (full-time)
2001 Chris Roberts, History (adjunct)
Gene Sager, Behavioral Sciences (full-time)
2002 William Jahnel — ECON./POLITICAL SCI.
Vincent Salyers
2003 Steve Bertram — TRADE & INDUSTRY
Joseph Limer — ECON./POLITICAL SCI.
2004 Katie Townsend-Merino — BEHAVIORAL SCI.
Jean A. Keller — AMERICAN INDIAN STUDIES
2005 David Lowenkron — MATH
Andrea Ferentinos — BEHAVIORAL SCI.
2006 Roger Morrissette — BEHAVIORAL SCI.
Fumiko Tachibana — FOREIGN LANG.
2007 Mary Cassoni – BUSINESS ADMINISTRATION
Carlos Von Son — FOREIGN LANG.
2008 Chantal Maher — FOREIGN LANG.
Farhad Assaderaghi — PHYSICS & ENGINEERING
Martha Velasco — FOREIGN LANG.
2009 Full-Time — Judith Eckhart, Nursing
Part-Time — Ana Dowey, Life Sciences
2010 Full-Time — Carol Bruton, Business Education
Part-Time — Naomi Lowe, Occupational & Noncredit Programs
2011 Full-Time — Kathleen Grove, Sociology
Part-Time —Cynthia Perry, Psychology
2012 Full-Time — Lesley Williams, Life Sciences
Part-Time — Richard Cassoni, CSIS & Richard Tallman, Emergency Medical Education
2013 Full-Time — Pete Ordille, Emergency Medical Education
Part-Time —Matthew Pizzorno, English as a Second Language
2014

 

Full-Time — Laurel Anderson, Child Development
Part-Time — Michelle Vogel-Trautt, Psychology
2015

 

Full-Time — Chantal Flanagan, Nursing
Part-Time — Garrett Chaffin Quiray, Media Studies
2016

 

Full-Time —Candace Rose, Media Studies–Cinema
Part-Time —Joseph Bagnall, History
2017

 

Full-Time: Katherine Kelp-Stebbins, English
Part-Time: Luke Bisagna, Media Studies